Chcesz wydać własną książkę? Dowiedz się jak to zrobić
Książkę od pomysłu do wydania, kiedy to już może znaleźć się w rękach czytelnika, czeka bardzo długi proces. Jeśli chcesz wydać swoją publikację, to najpewniej mniej więcej wiesz – przysłowiowo mówiąc – z czym to się je. Jeśli chcesz szczegółowiej poznać etapy wydawnicze i dowiedzieć się – jak wydać własną książkę – zostań z nami do końca artykułu. Zapraszamy.
Pierwszym etapem zawsze jest pomysł autora
Pierwszym etapem wydawania książki jest oczywiście stworzenie pomysłu, a następnie zrealizowanie go. Pisanie książki zależy od wielu czynników, z którymi musi mierzyć się pisarz, jak np. wena, stabilna sytuacja osobista lub wręcz przeciwnie, brak stresu itp. Każdego autora pobudza do pisania co innego i to od tego zależy też proces pisania samej książki, który trwać może od kilku tygodniu do nawet kilku lat. Warto tutaj zaznaczyć, że twórca na tym etapie zajmuje się jedynie pisaniem i przelewaniem swojego pomysłu na ekran komputera, cała reszta jak: edycja, korekta czy skład jest już po stronie innych osób, które się w tym specjalizują.
Jak wydać książkę? Możesz zrobić to na 3 sposoby
- Wydanie książki poprzez wydawnictwo, gdzie to Ty jako autor musisz postarać się, aby dane miejsce chciało zrealizować Twój pomysł i wydać książkę. Zwróć uwagę na to, w jakim stylu pisania specjalizuje się dane wydawnictwo, skup się na tych, których estetyka jest podobna do Twojej.
- Self-publishing – w tym wariancie wydawania książki to Ty wybierasz wydawnictwo, które ma wydać Twoją twórczość. Warto jednak mieć na uwadze, że w tym sposobie to autor ponosi koszta wydawnicze lub ich część.
- Vanity publishing – w tym wypadku to autor sam odpowiada za wszystkie etapy wydawnicze, w tym także wydruk książki.
Redakcja i korekta – czy są niezbędne?
Redakcja książki to sprawdzenie jej pod kątem treści i tego, czy tekst jest merytoryczny i przejrzysty, zrozumiały i ma sens. Na tym etapie usuwane są błędy stylistyczne, logiczne, ortograficzne i interpunkcyjne oraz powtórzenia. Redakcja zajmuje się także technicznym ułożeniem tekstu i weryfikacją całej kompozycji jak np. układ rozdziałów, bibliografii czy przypisów. Redaktor podczas pracy nad daną książką jest w stałym kontakcie z autorem, w sprawie omawiania treści, którą poprawia. Następnym etapem jest oddanie książki do korekty tekstu, która odpowiada za ponowne przejrzenie całości publikacji i wyłapanie literówek, błędów ortograficznych czy interpunkcyjnych, które umknęły uwadze redaktora. Korektor koryguje także skład tekstu, jeśli pojawiły się jakieś błędy.
Ostatnim etapem jest skład książki, stworzenie okładki czy innych ilustracji oraz wydruk. Książka musi przejść długi proces, zanim trafi w ręce czytelników. Jednak, aby jej odbiór był jeszcze lepszy, wszystkie te etapy są wręcz niezbędne.