Co wpływa na koszt druku książki?

Co wpływa na koszt druku książki?

Niejeden autor marzy o tym, aby wydać własną książkę – i obecnie jest to coraz prostsze do zrealizowania, a to za sprawą wielu form wydania, w tym self-publishingu czy vanity press. Kluczowe pytanie brzmi jednak, ile kosztuje wydanie książki – czy trzeba liczyć się z dużym kosztem? Z tego artykułu dowiesz się, co dokładnie wpływa na cenę!

Koszt druku książki – co na niego wpływa?

Zanim książka trafi na półki sklepowe lub do sprzedaży online, autor musi podjąć wiele decyzji dotyczących wydawnictwa, marketingu i dystrybucji, które mają wpływ na koszty wydania. Koszt druku książki zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar książki, liczba stron, rodzaj papieru, nakład czy okładka, o których opowiemy dokładniej. Jak łatwo się domyślić, przykładowo większa książka będzie wymagała zastosowania większej ilości materiałów. Poza tym wysokiej jakości papier i drukowanie w kolorze również podniosą koszt wydania.

Koszt wydania książki – 3 istotne czynniki

Jednymi z najważniejszych kosztów, które wpływają na wydanie książki jest redakcja i korekta, składanie i ilustracje oraz marketing. Odnośnie do korekty i redakcji nie da się ukryć, że stanowią bardzo dużą i czasochłonną część działania – wyjściowa stawka za stronę korekty wynosi od 5 złotych. Specjaliści mają różne ceny rynkowe, dlatego nad tym procesem możesz mieć sporą kontrolę – warto porównać usługi profesjonalistów.

Kolejna kwestia dotyczy składu i ilustracji – grafika i wygląd książki również są bardzo istotną sprawą. I w tej kwestii ceny różnią się zależnie od specjalistów, więc podobnie jak w korekcie i redakcji, można porównać kilka propozycji.

Natomiast marketing obejmuje promocję dzieła i koszty z nią związane na przykład reklamę w mediach. Niektóre działania mogą być darmowe, zwłaszcza, gdy autor ma już grono odbiorców, jednak w wielu przypadkach trzeba liczyć się z inwestycją, aby zwiększyć rozpoznawalność.

Co najbardziej wpływa na koszt druku książki?

Na cenę druku wpływają przede wszystkim:

1.     Ilość stron – im dłuższa książka, tym więcej papieru potrzebne do jej wydrukowania.

2.     Format książki – dzieła wymagają różnych rozmiarów papieru i sposobów drukowania.

3.     Technologia druku – rodzaj technologii druku (offsetowy, cyfrowy, sitodruk itp.)

4.     Okładka –  z miękkiego papieru jest tańsza niż  twarda, a specjalne efekty graficzne lub wykończenia, takie jak tłoczenie, mogą zwiększyć koszt.

5.     Wielkość nakładu – książki wydawane w mniejszych nakładach mogą być jednostkowo droższe, ponieważ koszty druku są rozłożone na mniejszą liczbę egzemplarzy.

Ostatecznie koszt druku książki zależy od wielu czynników i każdy projekt wymaga indywidualnej wyceny, aby oszacować dokładną cenę. Najmniejsze koszty ponoszą autorzy, których dzieła wydają wydawnictwa, droższy okazuje się self-publishing.