Komin – o czym trzeba wiedzieć budując dom?
Komin jest częścią systemu grzewczego wystającą z dachu w widoczny sposób. Kieruje spaliny ze spalania na zewnątrz i musi pasować do domu i systemu grzewczego. Podczas gdy kiedyś systemy musiały wytrzymać pożar sadzy, dziś muszą być chronione przede wszystkim przed kondensatem ze względu na niższe temperatury spalin. Czym jest komin i jakie ma funkcje?
Funkcja i wymagania nowoczesnych kominów
Komin jest częścią systemu grzewczego, przez którą spaliny bezpiecznie wychodzą na zewnątrz. Zwykle prowadzi od kominka czy pieca ciepła pionowo w górę przez dach na zewnątrz. Ponieważ ciepłe powietrze wokół nagrzewnicy jest mniej gęste niż otoczenie, spaliny zwykle same płyną w górę. Aby to zadziałało, średnica komina musi odpowiadać ilości spalin, temperaturze spalin oraz wysokości instalacji. W zależności od potrzeb możesz zamontować systemy kominowe ze stali nierdzewnej, ceglane czy systemy kominowe ceramiczne. Podczas, gdy w przeszłości kominy musiały być odporne na pożary, nowoczesne systemy grzewcze stawiają nowe wyzwania. Niskie temperatury spalin mogą prowadzić do zbierania się pary wodnej na zimnych ściankach rur. Jeśli systemy są wrażliwe na wilgoć, powstaną substancje, które stopniowo niszczą kominy. Sadza jest również niepożądanym zjawiskiem. Trzeba regularnie czyścić łatwo dostępne miejsca. Do tego celu potrzeba jest wysokiej jakości chemia. Hurtownia chemii jest miejscem, gdzie znajdziemy wszystko co potrzebne.
Krótkie omówienie rodzajów kominów
Dziś można wyróżnić różne typy kominów. Wykonane są ze stali nierdzewnej, ceramiki lub prefabrykatów. Mają swoje zalety i wady.
Kominy ceglane i ceramiczne
Ceglane kominy są typowe dla starego budownictwa. Składają się z litych ścian z cegły i zwykle nie mają wbudowanej rury. Systemy kominowe ceglane ze względu na chropowatą powierzchnię często wymagają czyszczenia osadzającej się wewnątrz sadzy. Elementy są wrażliwe na wilgoć i mają tendencję do zbierania szkodliwych substancji. Ich zalety to solidne ściany magazynujące ciepło ze spalin. Oddają to ciepło do pomieszczeń budynku. Systemy kominowe ceramiczne składają się z ceramicznej rury wewnętrznej, izolacji mineralnej oraz płaszcza ceglanego. Dzięki izolacji temperatura spalin spada wolniej. Kominy mają gładkie ściany, które są mniej porowate i łatwiejsze do czyszczenia. Ponieważ systemy te nie są również niewrażliwe na wilgoć, nie nadają się do pracy z nowoczesnymi olejowymi lub gazowymi systemami ogrzewania kondensacyjnego.
Systemy kominowe ze stali nierdzewnej
Stal nierdzewna jest odporna na temperaturę i niewrażliwa na wilgoć, dlatego kominy wykonane z metalu nadają się do wielu zastosowań. Jednym z nich jest praca z nowoczesnym systemem ogrzewania gazowego lub olejowego, który dzięki swojej wydajnej pracy pracuje przy bardzo niskich temperaturach spalin. Kominy ze stali nierdzewnej nadają się również do użytku z piecami, kominkami lub ogrzewaniem drewnem. Szczególną zaletą tego systemu jest stosunkowo prosta instalacja, dzięki której możesz szybko i łatwo